Bisiklet Yarışları – Genel Araştırma
14 Mart 2013
11:54
1012 Kez Okundu

Bisiklet yarışları farklı katagorilerde çeşitlendirilmektedir. Kısaca bunları başlıklar halinde sıraladıktan sonra detaylara geçebiliriz.

Velodrom(pist): Yol yarışları ve bisiklet krosu olmak üzere başlıca üç biçimde düzenlenir.Profesyonel yarışçılar bu yarışların tümüne katılırlar.Bayanlar amatör olarak sadece velodrom ve yol yarışlarına katılabilirler.Olimpiyat programında bayanlar sadece yol yarışlarında mücadele eder.

veledrom-antalyada-yapiliyor-5

Velodrom Yarışları:1000 metre sürat yarışı,4000 metre takım sürat yarışı,1000 metre ferdi saate karşı yarış,4000 metre ferdi sürat yarışı,puanlı yarış,çifte(tandem).

 Tandem(çifte)Yarışlar ise iki kişilik bisikletlerde,sürat yarışının kurallarına göre yapılır.Ancak mesafe 1500 metredir

Velodrom kelime manası ise oval biçimde, içe doğru eğimli 333 metre uzunluğunda , 7 metre genişliğindeki bisiklet yarış pisti.

Yol yarışları: Ferdi ve takım halinde yolda yapılan yarışlardır.Mesafe bayanlarda 70km.,erkeklerde 190 kilometre,profesyonellerde ise 280 kilometreyi aşamaz.Yolun genişliği starttan itibaren en az 5 m.,son kilometrede en az 8m.olmalıdır.Takımlar 4-12 bisikletçiden oluşur.

Bisiklet Krosu: 32 kilometrelik özel bir parkurda,normal yolların geçilmesi,çitlerin,sulu engellerin ve devrilmiş ağaçların aşılması biçiminde yapılır.

Pist Yarışları

Oval biçimindeki pistlerde yapılan bisiklet yarışları kısa mesafeli yarışlardır. Pistin bir tur uzunluğu, katları 1000′i verecek şekilde, 500, 400, 333,3 ya da 250 metre olabilir. Bisiklet pistleri, dış kenarı yüksek olacak biçimde içe doğru eğimlidir ve bir fincan tabağını andırır. Bu eğim, yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmalarını önler. 500-1.000 metre arasındaki kısa mesafeli yarışlar, sürat yarışlarıdır. Sürat yarışlarında, bitiş çizgisinde bisikletin hızı saatte 65 kilometreye kadar ulaşabilir. 4.000-5.000 metre yarışları takip yarışlarıdır. 5 km, 10 km ya da 20 km’lik orta mesafe yarışlarında ise, zamana karşı yarışılır. Bu yarışların tümü tek kişilik bisikletlerle yapılan yarışlardır. Aynı zamanda iki kişilik bisikletlerle yapılan yarışlar da vardır.

Yol Yarışları

Erkekler arası amatör bisiklet yarışları, 1896′dan beri Olimpiyat Oyunları’nda yer alır. Kadınlar arası yol yarışları ise 1984’te Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmıştır. Bisiklet sporunda ayrıca amatör ve profesyonel dallarda dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Zamana Karşı

Zamana (saate) karşı yol yarışlarında, her bisikletçi kısa aralarla peş peşe çıkış noktasından hareket eder. Takım ya da bireysel olarak yapılabilir.

Tek Günlük Yol Yarışları

Yol yarışlarında, tüm sürücüler toplu biçimde aynı anda yarışa başlar. Bu tür yarışlarda bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışı kazanır. Klasik yarışlar 250km mesafede yapılabilir.

Turlar

Çok etaplı yol yarışlarıdır. 3 gün ya da 21 gün olabilir. Etapların bazıları takım ya da bireysel zamana karşı olabilir. Bu yarışların en ünlüsü, Fransa Bisiklet Turu’dur ve Fransa’nın çeşitli yerlerinde 4.000 km dolayında bir yol boyunca yapılır. İlki 1903 tarihinde düzenlenen Fransa Turu birer günlük 21 etapta yapılır ve yaklaşık üç haftada tamamlanır. Bu etaplarda, Alpler’in ve Pireneler’in sarp yollarında yorucu tırmanışlar da yer alır. Benzer 21 günlük turlar İspanya ve İtalya’da da düzenlenmektedir. Türkiye’de düzenlenen 8 günlük Cumhurbaşkanlığı Turunun 43.’sü 2007 yılında 12 ülkenin katılımı ile organize edilmiştir. 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’ndan itibaren Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun, UCI tarafından Şampiyonlar Ligi olarak nitelenen 2.HC kategorisine alınmasına karar verilmiştir.

Bisikletli Koşu Yarışları (Cyclocross)

Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır. Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir.

Dağ Bisikleti Yarışları

Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır. Son zamanlarda yaygınlaşan bisiklet sporlarından biri de maratondur. (Maddenin geliştirilmesi gerek). İlk dağ bisikleti Dünya şampiyonası 1990 yılında düzenlenmiş, 1996 yılında ilk defa Atlanta Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır.

Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı

5-9km uzunluğunda parkurda düzenlenir. Parkurun asfalt kısımları %15′i geçemez. Yeterli miktarda tırmanma, patika ve teknik iniş içermelidir. Büyük erkekler yarışı yaklaşık 2 saate denk gelecek sayıda tur atılarak yapılır. Bu tür yarışlarda bisikletin lastiklerinin geniş olması çok rahatlık sağlar çünkü ince lastik dağda çok kayabilir bu da yaralanmalara sebep olur.

Dağ Bisikleti Maraton Yarışı

90km’den uzun parkurlarda yapılır.

BMX Yarışları

2008 yılında Pekin olimpiyatlarında yarış başlatılmıştır.

 

Kaynak : vikipedi

Cevap Yazın

Blue And Black WP Theme